În iulie 2026, câștigul salarial mediu net a fost de 5.820 de lei, iar cel brut, de 9.709 lei, potrivit INS.
Netul a crescut cu 5,5% față de iulie 2025, dar prețurile au crescut cu 8,2%. După inflație, salariul mediu valorează cu 2,5% mai puțin decât acum un an.
Salariul real a scăzut, față de aceeași lună a anului trecut, în fiecare lună din iulie 2025 până în iulie 2026.
Cel mai mare salariu mediu net este în telecomunicații și IT (11.643 de lei), iar cel mai mic, în hoteluri și restaurante (3.634 de lei).

Salariul mediu pe care îl publică INS în fiecare lună este media câștigurilor salariaților din toată economia, din cercetarea statistică lunară asupra câștigurilor salariale. Mai jos găsești cifrele lună de lună din 2025 încoace, cât au crescut față de anul trecut, cât valorează după inflație și cât se câștigă în fiecare domeniu.

Salariul mediu, lună de lună

LunaNet (lei)Brut (lei)Netul, față de aceeași lună a anului trecutDupă inflație
iulie 20265.8209.709+5,5%−2,5%
iunie 20265.7349.564+3,5%−6,3%
mai 20265.6849.483+3,2%−6,9%
aprilie 20265.8439.740+3,5%−6,5%
martie 20265.9389.902+4,3%−5,0%
februarie 20265.5579.272+3,8%−5,0%
ianuarie 20265.5189.220+3,6%−5,5%
decembrie 20255.9149.868+4,8%−4,5%
noiembrie 20255.6159.371+4,2%−5,1%
octombrie 20255.4929.152+4,3%−5,0%
septembrie 20255.4439.078+4,1%−5,3%
august 20255.3879.002+4,4%−4,9%
iulie 20255.5179.201+5,2%−2,4%
iunie 20255.5399.246+7,0%+1,3%
mai 20255.5089.187+7,6%+2,1%
aprilie 20255.6479.415+8,2%+3,2%
martie 20255.6919.495+9,8%+4,7%
februarie 20255.3518.932+9,7%+4,5%
ianuarie 20255.3288.910+9,7%+4,5%

Coloana „după inflație” arată cât a crescut sau a scăzut puterea de cumpărare a salariului mediu net: creșterea netului, corectată cu creșterea prețurilor de consum din aceeași perioadă de 12 luni. Pentru iulie 2026, calculul dă exact indicele câștigului salarial real publicat de INS: 97,5%, adică −2,5%.

Salariul mediu urcă de obicei în martie și în decembrie. INS explică variațiile de la o lună la alta mai ales prin primele ocazionale: trimestriale, anuale sau de vacanță.

Salariul mediu și inflația

În prima jumătate a lui 2025, salariile au crescut mai repede decât prețurile: în martie 2025, netul era cu 9,8% mai mare decât cu un an înainte, iar puterea de cumpărare, cu 4,7% mai mare. Din iulie 2025, raportul s-a inversat. Inflația anuală a trecut de 9% din august 2025 și de 10% în aprilie–iunie 2026, în timp ce netul a crescut cu 3–5% pe an. În mai 2026, salariul mediu net cumpăra cu 6,9% mai puțin decât în mai 2025.

În iulie 2026, diferența s-a micșorat: inflația anuală a coborât la 8,2%, iar netul a crescut cu 5,5%. Prognoza de primăvară a Comisiei Naționale de Strategie și Prognoză estimează pentru tot anul 2026 o scădere a câștigului salarial real de 1,9% și o creștere de 2,6% în 2027.

Cum s-au schimbat prețurile și de ce afli din ghidul despre inflație.

Salariul mediu pe domenii

DomeniulNet, iulie 2026 (lei)Brut, iulie 2026 (lei)Netul, față de iulie 2025
Telecomunicații, programare și consultanță IT11.64319.554+5,5%
Edituri, radio, televiziune și producție de conținut9.63016.151+4,3%
Intermedieri financiare și asigurări9.55415.945+8,4%
Energie electrică și termică, gaze, apă caldă9.08115.143+6,8%
Activități profesionale, științifice și tehnice8.43114.081+12,6%
Industria extractivă8.12113.667+5,2%
Administrație publică și apărare6.99711.831−0,2%
Media pe economie5.8209.709+5,5%
Transport și depozitare5.7239.509+4,8%
Învățământ5.6469.566+1,3%
Industria prelucrătoare5.5069.115+7,9%
Sănătate și asistență socială5.4859.247+1,3%
Construcții5.3388.945+7,3%
Comerț cu ridicata și cu amănuntul5.3318.832+5,7%
Tranzacții imobiliare5.2978.838+3,3%
Apă, salubritate și gestionarea deșeurilor4.8718.097+4,7%
Servicii administrative și de suport4.7817.885+8,0%
Activități culturale, sportive și recreative4.7157.853+4,5%
Agricultură, silvicultură și pescuit4.6907.849+5,7%
Alte activități de servicii4.0376.702+3,0%
Hoteluri și restaurante3.6345.961+6,6%

Domeniile sunt secțiunile clasificării CAEN Rev. 3, pe care INS o folosește din 2026. În administrația publică, netul a rămas practic la nivelul de acum un an, iar în învățământ și sănătate a crescut cu 1,3%.

Trei cifre diferite pentru „salariul mediu”

  • Salariul mediu lunar al INS (9.709 lei brut, 5.820 de lei net în iulie 2026) este cel din tabelele de mai sus.
  • Câștigul salarial mediu brut din legea bugetului asigurărilor sociale este de 9.192 de lei în 2026 (Legea nr. 44/2026), aplicat din 30 martie 2026. Până atunci s-a folosit valoarea din 2025, de 8.620 de lei. De el depinde, de exemplu, ajutorul de deces: 9.192 de lei la decesul unui asigurat sau pensionar și 4.596 de lei la decesul unui membru de familie, potrivit Casei Naționale de Pensii Publice.
  • Media anuală din prognozele oficiale: 9.217 lei brut estimat pentru 2026 și 9.813 lei pentru 2027, în prognoza de primăvară a Comisiei Naționale de Strategie și Prognoză. Pe ea se sprijină formula salariului minim. Nu se compară direct cu seria lunară: pentru 2025, prognoza folosește 8.709 lei, în timp ce media celor 12 luni din seria lunară a INS este de 9.238 de lei.

Ce înseamnă pentru tine

Dacă netul tău a crescut în ultimul an cu mai puțin de 8,2%, cât au crescut prețurile din iulie 2025 până în iulie 2026, cumperi cu el mai puțin decât acum un an. Verifică în calculatorul de inflație.
Media e trasă în sus de salariile mari, așa că mulți salariați câștigă sub ea. Mai util e să te compari cu media din domeniul tău.
Când negociezi, gândește în net: calculatorul de salariu îți arată ce brut îți trebuie pentru netul dorit.

Întrebări frecvente

Cât este salariul mediu net în România?

5.820 de lei în iulie 2026, cea mai recentă lună publicată de INS. Salariul mediu brut a fost de 9.709 lei.

Cât este salariul mediu brut pe economie în 2026?

Depinde la ce îl folosești. Salariul mediu lunar al INS a fost de 9.709 lei în iulie 2026. Pentru sistemul de pensii și asigurări sociale se folosește în 2026 câștigul salarial mediu brut de 9.192 de lei, din legea bugetului asigurărilor sociale de stat.

Când apare salariul mediu pentru august 2026?

Pe 12 octombrie 2026, potrivit calendarului INS. Datele pentru septembrie apar pe 12 noiembrie, iar cele pentru octombrie, pe 11 decembrie.

Unde se câștigă cel mai bine?

În iulie 2026, cel mai mare salariu mediu net a fost în telecomunicații, programare și consultanță IT (11.643 de lei), urmat de edituri, radio și televiziune (9.630 de lei) și de finanțe și asigurări (9.554 de lei). Cel mai mic a fost în hoteluri și restaurante (3.634 de lei).

Cifrele sunt cele publicate de INS în baza de date TEMPO (matricele FOM106G pentru net și FOM107G pentru brut, pe clasificarea CAEN Rev. 3). Variațiile pentru 2025 sunt calculate față de seria anterioară (FOM106D, CAEN Rev. 2), care are aceleași valori totale pentru 2025. Coloana „după inflație” este calculul nostru: (1 + creșterea netului) ÷ (1 + inflația anuală) − 1, cu indicii prețurilor de consum ai INS.

Datele sunt valabile la 28 septembrie 2026. Actualizăm tabelele în fiecare lună, după comunicatul INS.

Surse