Un apartament cu două camere se închiriază în medie cu 600 de euro pe lună în București și cu 580 de euro în Cluj-Napoca, potrivit analizei Imobiliare.ro din septembrie 2026. În Timișoara și Iași, chiria e de 440–450 de euro.
Pentru cineva cu salariul mediu net, de 5.688 de lei, chiria pentru două camere în București înseamnă 56% din salariu, calculul nostru.
Chiriile au rămas, în mare, la nivelul de anul trecut, dar diferențele dintre cartiere ajung la sute de euro pe lună.

Toamna e perioada cu cea mai mare cerere pe piața chiriilor: vin studenții, iar cei care s-au mutat pentru un job nou își caută locuință. Am adunat cele mai noi date despre chirii din marile orașe, am calculat cât din salariu se duce pe ele și ce poți face ca să plătești mai puțin.

Cât costă chiria, pe orașe

Prețurile sunt chiriile medii cerute în anunțuri, în euro pe lună:

OrașGarsonieră2 camere3 camere
București400600600–1.150, după sector
Cluj-Napoca400580749
Brașov350500650
Iași340450550
Timișoara275440500
Constanța350500650
Craiova300400525
Sibiu300400500
Oradea300400460
Arad230350450

Pentru garsonierele și apartamentele cu două camere din București, Cluj-Napoca, Brașov, Iași și Timișoara, cifrele sunt din analiza Imobiliare.ro din septembrie 2026, cea mai nouă. Restul cifrelor, inclusiv toate cele pentru trei camere, sunt din cea mai recentă analiză Storia, din iulie 2026.

Cât din salariu se duce pe chirie

Salariul mediu net a fost în august de 5.688 de lei, potrivit INS. La cursul BNR de 5,35 lei pentru un euro, iată cât înseamnă chiria pentru cineva care câștigă atât, calculul nostru:

Ce închirieziChiria, în leiCât din salariul mediu net
2 camere, Bucureșticirca 3.21056%
2 camere, Cluj-Napocacirca 3.10055%
2 camere, Brașovcirca 2.67547%
2 camere, Iașicirca 2.41042%
2 camere, Timișoaracirca 2.35541%
Garsonieră, București sau Cluj-Napocacirca 2.14038%

Salariile din București și Cluj sunt mai mari decât media națională, așa că acolo procentul e ceva mai mic. Calculul nu include însă întreținerea și facturile, care vin peste chirie.

Diferențele dintre cartiere

În București, potrivit datelor Storia din iulie, un apartament cu două camere costa în medie 500 de euro în Sectorul 4 și 650 de euro în Sectoarele 1 și 2. Diferența înseamnă 1.800 de euro pe an. La trei camere, diferența e și mai mare: de la 600 de euro în Sectorul 6 la 1.150 de euro în Sectorul 1.

Cea mai mare creștere față de anul trecut a fost la apartamentele cu trei camere din Sectorul 2, unde chiria medie a ajuns la 1.000 de euro, cu 17% mai mult. În zece mari orașe, chiria medie a rămas însă aproape neschimbată față de iulie 2025, la 536 de euro.

Cât te costă să te muți

Pe lângă prima chirie, proprietarii cer de obicei o garanție egală cu o chirie, iar agențiile pot cere un comision. Pentru un apartament cu două camere de 600 de euro în București, cu un comision de jumătate de chirie, ai nevoie de circa 1.500 de euro la mutare, calculul nostru.

Pentru un student, o garsonieră închiriată pe un an înseamnă circa 4.800 de euro în București sau Cluj-Napoca și 3.300 de euro în Timișoara, fără facturi, potrivit Imobiliare.ro.

Ce înseamnă pentru tine

Uită-te și la cartierele de lângă cel pe care îl vrei. Potrivit Asociației Brokerilor Imobiliari, un apartament aflat cu trei-cinci stații de metrou mai departe poate fi cu 50–150 de euro mai ieftin pe lună.
Negociază. Proprietarii pot accepta o reducere de 5–10%, mai ales dacă anunțul e de peste două săptămâni pe piață.
Împarte. Două camere împărțite la doi costă în București circa 300 de euro de persoană, mai puțin decât o garsonieră.
Cere contract scris. Proprietarul trebuie să-l înregistreze la ANAF, iar contractul te protejează dacă apar probleme cu garanția. Vezi cum se impozitează chiriile în 2026.

Datele sunt valabile la 26 octombrie 2026.